Griežtėjant energinio efektyvumo reikalavimams renovuojami ir naujai statomi būstai tampa vis sandaresni, oras nebegali cirkuliuoti per langus ar sienas kaip senos statybos namuose.
Tyrimais įrodyta, kad oras viduje gali būti net 100 kartų labiau užterštas nei lauke. Patalpų orą teršia ne tik dulkės, alergenai ar mikroorganizmai, vienas iš teršėjų yra ir pats žmogus. Daugelis iš mūsų, ypač šaltuoju metų laiku, net iki 90% laiko praleidžiame uždarose patalpose. Čia valgome, dirbame, ilsimės ir leidžiame laisvalaikį. Kvėpuojant užterštu oru gali kamuoti kosulys, akių perštėjimas, galvos skausmas. Ypač jautriai į užterštą orą reaguoja vaikai bei pagyvenę žmonės.
Sveikatos specialistai pataria pasirūpinti, kad į patalpas reguliariai patektų šviežio oro. Norėdami išvėdinti patalpas tiesiog atidarome langus, tačiau atverti langai šaltuoju metų laiku į lauką išleidžia šilumą, į patalpas pro juos patenka triukšmas, dulkės, įvairūs teršalai, alergenai, vabzdžiai ir parazitai. Daugelis nustemba sužinoję, jog 3 val. vėdinimo efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui.
Kaip žinia, „stovintis oras“ ir didelė drėgmė sudaro idealias sąlygas atsirasti pelėsiams, kurie išskirdami toksines medžiagas ne tik teršia orą, bet ir sukelia alergijas. Tyrimai rodo, kad bronchinę astmą, pagrindinę alerginę ligą, sukelia pelėsiniai grybeliai, dulkių erkės, žiedadulkės, gyvūnų plaukai. Net 40% vaikų serga alergine sloga, taigi, kaip vėdinti patalpas pavasarį, kai pats beržų, klevų, ievų žydėjimo metas?
Priverstinį (mechaninį) patalpų vėdinimą užtikrina būste sumontuota vėdinimo sistema su rekuperacija. Rekuperacija, arba šilumogrąža – tai mechaninis patalpų vėdinimas, kurio metu iki 95% šalinamo oro šilumos yra grąžinama į vėdinimo įrenginį ir naudojama tiekiamam lauko orui pašildyti. Taigi, priklausomai nuo pasirinkto vėdinimo įrenginio efektyvumo, galima sutaupyti iki 95% šilumos, kurią, esant natūraliam vėdinimui, išleistume pro atvirus langus. Pavyzdžiui, jei įrenginio efektyvumas – 85%, lauko temperatūra yra +2°C, patalpų +22°C, ištraukiamo oro šilumos užteks tiekiamą lauko orą pašildyti nuo +2°C iki +19,1°C, nenaudojant papildomo šildytuvo. Tokie šilumos mainai padeda sumažinti šildymo sąskaitas, nes mechaniniu būdu vėdinamos patalpos oro temperatūra svyruoja nežymiai, priešingai nei atvėrus langą šaltojo sezono metu ir įsileidus šviežio oro gūsį į kambarį. Šilumos taupymas yra aktualus ir rudenėjant, kai termometro stulpelis rodo vis mažiau temperatūros lauke. Tuo metu, belaukiant šildymo sezono pradžios, norisi išlaikyti kuo daugiau šilumos namuose.